NTMFS3D2N10MDT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTMFS3D2N10MDT1G |
Description | PTNG 100V LOW Q3.2MOHM N-FET, HE |
Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 19A (Ta), 142A (Tc) 2.8W (Ta), 155W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NTMFS3D2N10MDT1G Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 316µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71.3 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 155W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 50A, 10V | Base Product Number |