NTMT061N60S5F
DigiKey Part Number
488-NTMT061N60S5FTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMT061N60S5FCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMT061N60S5FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMT061N60S5F
Description
SUPERFET5 FRFET, 61MOHM, PQFN88
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 41A (Tc) 255W (Tc) Surface Mount 4-TDFN (8x8)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
61mOhm @ 20.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 4.6mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4175 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
4-TDFN (8x8)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V