NZ9F18VST5G
DigiKey Part Number
NZ9F18VST5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NZ9F18VST5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NZ9F18VST5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NZ9F18VST5G
Description
DIODE ZENER 18V 250MW SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 250 mW ±2% Surface Mount SOD-923
EDA/CAD Models
NZ9F18VST5G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms