SZBZX84C10ET1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2 990
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1 261
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
Good-Ark Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 10 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C10ET1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C10ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C10ET1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C10ET1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C10ET1G
Description
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C10ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V