SZMM5Z12VST1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 7 685
Datasheet
Zener Diode 12 V 500 mW ±2.08% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
SZMM5Z12VST1G
DigiKey Part Number
488-SZMM5Z12VST1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z12VST1G
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.08%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms