SZMM5Z3V6T5G
DigiKey Part Number
488-SZMM5Z3V6T5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM5Z3V6T5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM5Z3V6T5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z3V6T5G
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 500 mW ±5.56% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.56%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V