OD172SAP-48HTB
DigiKey Part Number
1053-OD172SAP-48HTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HTB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
52.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
24 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.480A
Width
51.00mm
Voltage Range
40 ~ 52VDC
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.770 in H2O (191.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C