OD6038-24HHBXC10A
DigiKey Part Number
1053-1586-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6038-24HHBXC10A
Description
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 86.0 CFM (2.41m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6038-24HHBXC10A Models
Category
Noise
66.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.276 lb (125.19 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.25A
Air Flow
86.0 CFM (2.41m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
2.950 in H2O (734.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C