OD8038-48HBVXC
DigiKey Part Number
1053-1274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-48HBVXC
Description
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 99.0 CFM (2.77m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8038-48HBVXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
57.0dB
Series
Power (Watts)
14 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
99.0 CFM (2.77m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.810 in H2O (201.8 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C