LCD30-24S05W
DigiKey Part Number
4457-LCD30-24S05W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCD30-24S05W
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Current - Output (Max)
6A
Base Product Number
Power (Watts)
30 W