ALF1PF12
DigiKey Part Number
255-4094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF1PF12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF1PF12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5000VA
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA