CB1A-R-M-24V
DigiKey Part Number
255-3413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1A-R-M-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
84 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
2W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
287 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
14 VDC