JW1FSN-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1114-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JW1FSN-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | JW1FSN-DC12V Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class E |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 15 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Rating (Current) 10 A | Contact Material Silver Alloy |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Approval Agency CQC, CSA, UR, VDE |
Load - Max Switching 2500VA, 300W | Relay Type |
Coil Current 44 mA | Coil Resistance 270 Ohms |