JW2ASN-B-DC24V
JW2ASN-B-DC24V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW2ASN-B-DC24V
DigiKey Part Number
255-3444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2ASN-B-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms