20SEP47M
DigiKey Part Number
P16310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SEP47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20SEP47M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
94.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C