25SEK470M
DigiKey Part Number
P122625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SEK470M
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25SEK470M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
79.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.59 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C