25SEPF180M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 271
Datasheet
180 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 5000 Hrs @ 105°C
25SEPF180M
DigiKey Part Number
P16322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SEPF180M
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 25V TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
25SEPF180M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
232.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.65 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C