2R5TPE470M7
DigiKey Part Number
P16548TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16548CT-ND - Cut Tape (CT)
P16548DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R5TPE470M7
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 7mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
2R5TPE470M7 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2E
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100kHz