35SEK180M
DigiKey Part Number
P122628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SEK180M
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 35V TH
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35SEK180M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C