50SVPF18M
DigiKey Part Number
P18942TR-ND - Tape & Reel (TR)
P18942CT-ND - Cut Tape (CT)
P18942DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SVPF18M
Description
CAP ALUM POLY 18UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50SVPF18M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
18 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C