50SVPK120M
DigiKey Part Number
P122137TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122137CT-ND - Cut Tape (CT)
P122137DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SVPK120M
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
50SVPK120M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
67.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.35 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C