ALFG1PF12
DigiKey Part Number
255-2589-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALFG1PF12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 22A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALFG1PF12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
22 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5500VA
Coil Resistance
103 Ohms
Coil Current
117 mA