DB2S31100L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 14 097
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 558
onsemi
onsemi
In Stock: 84
Diodes Incorporated
In Stock: 122
Diode 30 V 200mA Surface Mount SSMini2-F5-B
DB2S31100L
DigiKey Part Number
DB2S31100LTR-ND - Tape & Reel (TR)
DB2S31100LCT-ND - Cut Tape (CT)
DB2S31100LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB2S31100L
Description
DIODE SCHOT 30V 200MA SSMINI2F5B
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DB2S31100L Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2.2 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed