ECA-0JM682
ECA-0JM682
DigiKey Part Number
P5119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-0JM682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-0JM682 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.27 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.159 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C