ECA-1CHG102
DigiKey Part Number
P5533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CHG102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1CHG102 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
644 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C