ECA-1HHG101B
DigiKey Part Number
P19446CT-ND - Cut Tape (CT)
P19446TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHG101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1HHG101B Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C