ECA-1VHG102
DigiKey Part Number
P5555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1VHG102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1VHG102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
931.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C