ECA-2GM2R2
DigiKey Part Number
P19465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GM2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2GM2R2 Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C