ECE-A1EKA470I
DigiKey Part Number
10-ECE-A1EKA470ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1EKA470ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKA470I
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE-A1EKA470I Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C