ECE-T1CP823EA
DigiKey Part Number
P10001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-T1CP823EA
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 16V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
82000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 16mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-T1CP823EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10.02 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
11.52 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.480" (63.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C