ECW-FA2J224J
DigiKey Part Number
PCF1578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FA2J224J
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FA2J224J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.717" L x 0.280" W (18.20mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V