ECW-HA3C103H
DigiKey Part Number
P15429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-HA3C103H
Description
CAP FILM 10000PF 3% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 700V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-HA3C103H Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.799" L x 0.252" W (20.30mm x 6.40mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±3%
Lead Spacing
0.689" (17.50mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)