EEE-FH2A220L
DigiKey Part Number
10-EEE-FH2A220LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FH2A220LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FH2A220LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FH2A220L
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.3Ohm @ 100kHz 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
84.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C