EEE-FK1H330XL
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1H330XLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1H330XLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1H330XLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1H330XL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1H330XL Models
Ripple Current @ Low Frequency
146.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C