EEE-HA1E330WR
DigiKey Part Number
PCE4202TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4202CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4202DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1E330WR
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1E330WR Models
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
76.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C