EEH-ZE1H680P
DigiKey Part Number
P122145TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122145CT-ND - Cut Tape (CT)
P122145DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZE1H680P
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V SMD
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-ZE1H680P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C