EEH-ZE1J560P
DigiKey Part Number
P122148TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122148CT-ND - Cut Tape (CT)
P122148DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZE1J560P
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-ZE1J560P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C