EET-UQ2C122DA
DigiKey Part Number
P11825-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-UQ2C122DA
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EET-UQ2C122DA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.55 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C