EET-UQ2C152BA
DigiKey Part Number
P11826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-UQ2C152BA
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EET-UQ2C152BA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.222 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C