EET-UQ2S471EA
DigiKey Part Number
P13338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EET-UQ2S471EA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 423mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EET-UQ2S471EA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.416 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C