EEU-FC0J102
DigiKey Part Number
P10199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC0J102 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
566.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
755 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C