EEU-FC1C470
DigiKey Part Number
P11196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1C470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
113.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 100 kHz
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C