EEU-FC1E102L
DigiKey Part Number
P11223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E102L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.361 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.815 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C