EEU-FC1V102
DigiKey Part Number
P10305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V102 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.459 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.945 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C