EEU-FC1V561SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 138
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 445
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 448
Chemi-Con
In Stock: 970
Nichicon
In Stock: 21
Nichicon
In Stock: 631
Parametric Equivalent
In Stock: 942
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1V561SB
DigiKey Part Number
EEU-FC1V561SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V561SB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1V561SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.241 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.655 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C