EEU-FM1A102
DigiKey Part Number
P12353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1A102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FM1A102 Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.343 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
26 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C