EEU-FM1A102L
DigiKey Part Number
P12354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1A102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM1A102L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C