EEU-FR1A102L
DigiKey Part Number
P14378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1A102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR1A102L Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
41 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C