EEU-FR1C102LB
DigiKey Part Number
P15332CT-ND - Cut Tape (CT)
P15332TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1C102LB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1C102LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C