EEU-FR1C102LJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FR1C102LJ |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 1.56 A @ 100 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 30 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |